Всі гормональні контрацептиви працюють за одним і тим же принципом: вони пригнічують овуляцію (вихід яйцеклітини в маткову трубу) і не дають яйцеклітини закріпитися на слизовій матки. Як це відбувається: синтетичні статеві гормони симулюють овуляторную активність гіпофіза і організм переходить в стан «помилкової вагітності», тому справжня вагітність не настає. Але якщо ви пропустите хоча б одну таблетку, ви зможете знову завагітніти, так як діяльність яєчників відновлюється.
Статеві гормони - це біологічно активні речовини нашого організму, відповідальні за розвиток статевих ознак чоловічого або жіночого типу. У нас їх два типи: естрогени виробляються яєчниками і формують жіночі ознаки організму, відповідають за лібідо і менструацію. Гестагени виробляються жовтим тілом яєчників і корою наднирників і забезпечують можливість зачаття і продовження вагітності.
Оральні контрацептиви бувають двох видів: міні-пили містять тільки синтетичний гестаген, а комбіновані оральні контрацептиви (КОК) містять два види гормонів. Які саме таблетки вам підійдуть - визначить лікар-гінеколог, але найпоширенішими зараз вважаються КОК. За консультацією до нашого лікаря-гінеколога ви можете звернутись в нашій клініці.
Приймати гормональні протизаплідні таблетки можна, починаючи з пізнього пубертату (зазвичай менструальний цикл встановлюється до 16-18 років) і до настання менопаузи, але тільки за призначенням лікаря.
Види оральних контрацептивів і принцип їх дії
Принцип дії оральних контрацептивів забезпечується речовинами, схожими на прогестерон - гормон вагітності. До складу протизаплідного засобу можуть входити або тільки аналоги прогестерону, або їх комбінація з естрогенами (жіночими статевими гормонами). Тому можна виділити два види оральних контрацептивів - комбіновані і гестагенні. Гестагенний вид контрацептивів містить тільки гестагени. Сюди відносяться речовини, які здатні впливати на матку так само, як і прогестерон.
Монофазні контрацептиви містять однакове співвідношення естрогенів і гестагенів у всіх активних таблетках упаковки. Двофазні препарати діляться на два типи таблеток, які містять однакову кількість естрогену, а ось рівень прогестина в них різниться: в першій половині прийому він нижчий, ніж у другій. Трифазні КОК мають уже три типи таблеток.
Як підібрати оральні контрацептиви: обстеження у лікаря-гінеколога — обов'язково
Вибрати відповідний оральний контрацептив непросто, необхідно врахувати безліч чинників. Тому підбір виконує лікар на прийомі, з урахуванням всіх індивідуальних особливостей. Обстеження, якщо буде потрібно, призначає також лікар.
Прийом оральних контрацептивів має низку протипоказань, саме їх уточненням займеться гінеколог в першу чергу. Вони можуть відрізнятися в залежності від препарату, але більшість контрацептивів НЕ МОЖНА застосовувати в наступних випадках:
- вагітність;
- рак молочної залози (або інші гормонозалежні пухлини);
- тромбози або тромбоемболії, навіть якщо вони були раніше;
- інші стани, які впливають на систему згортання крові - присутність антифосфоліпідних антитіл, мутації генів системи згортання крові;
- захворювання печінки - пухлини, цироз, важкий гепатит, вроджене підвищення рівня білірубіну;
- гіпертонія, особливо неконтрольована;
- цукровий діабет з ускладненнями;
- захворювання серця і судин;
- інсульти або інфаркти в анамнезі;
- куріння більше 15 сигарет в день для жінок старше 35 років;
- мігрені, супроводжувані аурою або неврологічними симптомами;
- раніше, ніж через 6 тижнів після пологів;
- при тривалій нерухомості.
Якщо жінка здорова і не вагітна, а регулярні обстеження пройдено, то швидше за все додаткові дослідження не потрібні. Хоча для деяких пацієнток лікар може порадити здати кров на біохімію, щоб перевірити роботу печінки, або провести дослідження на мутації генів системи згортання крові. Але такі призначення обговорюються індивідуально.
Інші види контрацепції:
Пластир-контрацептив кріпиться на шкіру, він трансдермальний - необхідні гормони надійно надходять в організм через дерму. Міняти його потрібно часто — на один менструальний цикл вам знадобиться три пластира.
Спіраль встановлюють відразу на кілька років, і весь цей час шанси завагітніти зведені практично до нуля (якщо бути точніше, до 1%). Найчастіше цей спосіб захисту рекомендується дівчатам 25-35 років, яким протипоказана гормональна контрацепція. В такому випадку використовується спіраль, що не порушує природне дозрівання яйцеклітини і не впливає на гормональний фон. Але також існують і спіралі з гормональним лікарським компонентом.
(056) 790-31-03, (099) 726-03-03, (067) 776-03-03.