Вірус папіломи людини (ВПЛ) є найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом. У більшості випадків патологія не виявляється симптоматикою і спонтанно дозволяється, однак нерідко у пацієнтів з'являються доброякісні пухлини в області статевих органів, заднього проходу і ротової порожнини. Бородавки тілесного кольору є єдиною ознакою ВПЛ-інфекції. Дослідження показали, що зростання таких новоутворень збільшує ризик формування раку шийки матки, піхви, статевого члена і анального отвору.
Трапляється, що в однієї людини може бути виявлено відразу кілька типів вірусу. У зв'язку з цим рекомендується своєчасно проводити вакцинацію і регулярно обстежуватися у венеролога при активному статевому житті.
Згідно з епідеміологічними даними, захворювання в прихованому вигляді можна виявити у 40% людей. У більшості пацієнтів інфекція не проявляється симптоматично, а бородавки аногенітальної області виявляються тільки у 1% сексуально активних чоловіків і жінок. Найбільш високий ризик ускладнень ВПЛ характерний для ВІЛ-інфікованих пацієнтів, оскільки тільки здорова імунна система може пригнічувати активність вірусу.
Причини виникнення
Шкірні зміни виникають на тлі вірусної інвазії та зміни характеру клітинного ділення. При цьому в 90% випадків ВПЛ-інфекція передається при оральному, вагінальному або анальному сексі. Використання презерватива значно знижує ризик зараження ВПЛ, однак типи вірусу, які викликають гострі кондиломи, можуть передаватися і при захищеному статевому акті.
Інші способи передачі вірусу
- Побутове зараження. Інфекційний агент може зберігатися в зовнішньому середовищі й проникати в новий організм через шкірні мікротравми.
- Передача вірусу немовляті під час пологів. При цьому у немовляти можуть з'являтися бородавки в області гортані.
- Самозараження — перенесення інфекції з однієї анатомічної області в іншу.
Попри те, що в 90% випадків ВПЛ-інфекція елімінується здоровим організмом протягом 2-х років після зараження, патоген може зберегтися в заражених клітинах і спровокувати симптоматику захворювання через кілька років після інвазії. Також слід враховувати, що вірус може передаватися статевого партнера навіть при відсутності бородавок в області статевих органів.
Серед безлічі типів ВПЛ більшість не становлять небезпеки для здоров'я. ВПЛ-інфекції зазвичай зникають за кілька місяців без лікування.
Найчастіше проходять роки, навіть десятиліття, перш ніж після інфікування ВПЛ у людини розвивається рак. Вакцини проти ВПЛ є безпечними й ефективними. При використанні в рекомендованих вікових групах вони можуть захистити від хвороб (включаючи рак), що викликаються ВПЛ.
Якщо щеплення не було зроблено в молодому віці, можна зробити їх пізніше. Підліткам і чоловікам рекомендуються робити щеплення до 21 року, а дівчатами і жінкам - до 26 років. Крім того, вакцинація рекомендується для чоловіків і жінок з ослабленою імунною системою (в тому числі і людей з ВІЛ / СНІДом) до 26 років, якщо вони не були повністю щеплені раніше.
Як часто зустрічається ВПЛ і проблеми зі здоров'ям, викликані ВПЛ?
Близько 14 мільйонів людей заражаються щороку. ВПЛ настільки поширений, що майже кожна сексуально активна людина заражається ВПЛ в якийсь момент свого життя, якщо не отримує відповідну вакцину.
Проблеми зі здоров'ям, пов'язані з ВПЛ, включають генітальні бородавки і рак шийки матки. Є й інші захворювання і види раку, викликані ВПЛ, якими страждають люди.